Mida inimesed kõige rohkem kahetsevad?
"Kui täna oleks minu elu viimane päev, kas ma tahaksin teha seda, mida ma täna kavatsen teha?"
Kui liiga mitu päeva järjest on vastus "EI" siis tea, et pead midagi muutma.
Meil kõik kahetseme midagi, kuid just ühte tüüpi kahetsus heidutab inimesi kõige rohkem ja kestab kõige kauem.
Eelmise nädala reedel sain suurepärase võimaluse osaleda ühe meeskonna arengupäeval ja avaldada oma mõtteid enesearengu teemadel. Üks teema, mis tekitas arutelu aga samas jättis õhku ka mitmeid küsimusi oli seotud hirmude ja kahetsustega.
Sellest inspireerituna proovin tänasesse mõttemõlgutusse kirja saada, mida saaksid sina teha, et sa ei peaks oma elule tagasi vaatama kahetsusega…ehk siis sinu 10 võimalust, et sellest hoiduda.
Mõelda surelikkusele ja elada oma elu viimase päevana võib tunduda ebamugav, kuid see on uskumatult võimas, sest aitab meil keskenduda sellele, mis on kõige olulisem.
Kui täna oleks sinu viimane päev maa peal, kas sulle tundub, et raiskad aega asjadele, mis pole olulised?
Võib-olla tundub see üks päev liiga lühike…
Aga kui sul on elada vaid üks kuu, kuidas siis tundub?
Kui vaatad tulevikku, siis see tee näib ebakindel, sest tulevikku on võimatu ennustada.
Vaadates aga tagasi tundub, et kõik juhtunu - punktid sinu eluteel näivad mingil viisil ühenduvat ... välja arvatud muidugi need punktid, mis tähistavad tegemata tegusid.
Mis neid eraldiseisvad täppe omavahel siis ühendab?
Sisuliselt mitte midagi - välja arvatud KAHETSUS.
Juba varased uuringud (1) näitavad, et rohkem inimesi kahetseb neid asju, mida nad ei teinud, mitte aga tehtud tegusid, isegi kui need ei õnnestunud.
2018 aastal tehtud uuring (2) viis selle hüpoteesi veelgi kaugemale, uurides loomuliku järjena seda, milliseid kahetsusi meil on seoses tegemata tegudega ja sellega kelleks/missuguseks inimeseks me ei saanud.
Teadlased keskendusid kolmele asjale:
- Meie tegelik mina: omadused ja võimed, mida me arvame omavat; põhimõtteliselt, kes me arvame end olevat.
- Meie „peaksin“ mina: omadused ja võimed, mis meie arvates peaksid meil olema; põhimõtteliselt, kes me arvame, et me peaksime olema (mõeldes vastutusele ja kohustustele).
- Meie ideaalne mina: omadused, võimed ja saavutused, mida me sooviksime omada; põhimõtteliselt meie eesmärgid ning lootused ja unistused.
On loogiline, et me kahetseme, et ei teinud asju, mida arvame pidavat tegema – panustada rohkem erialaselt, teha rohkem ära selleks, et olla tervemad ... on loomulik kahetseda, et ei pingutanud rohkem asjadega, mida me justkui peaksime saavutama.
Kuid uuringud näitavad, et enamik inimesi (72%) tunneb kahetsust seoses oma ideaalse minaga, erinevalt oma „peaksin“ minast (28%).
Tegelikult, kui paluti nimetada oma ainus suurim kahetsus elus, nimetas 76% osalejatest tegemata tegu, mis oleks aidanud neil realiseerida oma ideaalset mina.
Kui mõelda, siis kõlab see ka päris loogiliselt. Nagu ütleb üks uuringu autoritest,
"Kui hindame oma elu, mõtleme sellele, kas me liigume oma ideaalse mina poole, muutudes inimeseks, kes me tahaksime olla. Need on kahetsused, mis jäävad meile külge, sest need on need, mida näeme väga selgelt.“
Kahetsused, mis on seotud „peaksin“ minaga on aga nagu väikesed teeaugud - need olid teel, kuid need jäävad kiirelt selja taha. Jah, kindlasti on ka meie "peaks" mina jaoks mõned ebaõnnestumised, mis on äärmiselt valusad ja võivad kummitada igavesti.
FunFact: just paljud ilukirjandusteosed tuginevad sellele asjaolule.
Kuid enamiku inimeste jaoks ei mõju seda tüüpi kahetsused kaugeltki nii sügavalt, kui need, mis on seotud oma ideaalsest minast loobumisega.
Lühidalt öeldes kahetsetakse kõige enam mõtet, et ma pole
saavutanud
oma täielikku potentsiaali.
Me kahetseme kõige enam seda, et me ei elanud oma elu viisil nagu oleksime soovinud ja me ei saanud kellekski, kelleks oleksime võinud saada ... kui me vaid oleksime seda proovinud.
See on ka üks viga, mida ei saa paraku kunagi olematuks teha ja parandada.
Kuid see on miski, mille tegemise saad lõpetada – juba täna!
Pole tähtis, mida soovid elus saavutada, sa pead unistama suurelt ja alustama väikestest sammudest. Meil kõigil on midagi, mida elus saavutada tahame, olgu selleks siis rahaline vabadus, suurepärased suhted kellegagi, keda sa armastad või reisimine maailmas - meil kõigil on midagi, mis annab meile tunde, et elame!
Kuid see, mis meie unistused tegelikult ellu viivad, on meie mõtete intensiivsus ja tegude jõud.
Alustamaks tegevusi oma ideaalse mina realiseerimiseks võid proovida järgnevat:
1. Muuda oma eesmärk alati käegakatsutavaks ja konkreetseks.
Oletame, et soovite paremasse vormi saada. "Saada paremasse vormi" kõlab suurepäraselt, kuid mida see sisuliselt tähendab? Mitte midagi - see on lihtsalt soov.
"5 kilo kaotamine 10 nädalaga" on konkreetne, mõõdetav, objektiivne eesmärk. Lisaks sellele, et tead, mida soovid saavutada, saad selle konkreetse eesmärgi seadmise abil luua ka protsessi, mis tagab kohale jõudmise - saad paika panna vajalikud sammud/tegevused, leida abi treening- ja toitumisplaani koostamisel... ja siis polegi vaja teha muud kui lihtsalt järgida plaani.
Teine näide: "Kasvatada oma äri" kõlab suurepäraselt, kuid on ka mõttetu. "Viis uut klienti kuus" võimaldab aga täpselt kindlaks teha, mida peaks nende klientide saamiseks tegema ja kuidas edusamme mõõta.
Püstita eesmärk alati selliselt, mis võimaldab sul näha teekonda, vaheetappe ja luua protsess, kus joonistuvad välja selgelt kõik vajalikud sammud eesmärgile jõudmiseks. Kui sa isegi ei tea, mida soovid saavutada, siis on ka võimatu täpselt teada, mida peaksid igapäevaselt tegema. Enda elu eesmärgistamine on vajalik ka selleks, et sa ei eksleks – vaid tunneksid oma elu tähenduslikkust.
2. Eesmärk peab olema tähenduslik just SINU jaoks.
Kui eesmärk pole piisavalt põnev, siis ei soovi sa selle saavutamiseks ka kunagi midagi ette võtta, sest see lihtsalt ei motiveeri sind midagi ebamugavat tegema. Pigem veedaksid aega niisama chillides või Netflixi vaadates – sest miks sa peaksid tahtma näha vaeva, et saavutada midagi, mis pole sinu jaoks põnev, eksole?
Kui soovid saada paremat vormi selleks, et teised inimesed arvaksid, et näete sel suvel rannas parem välja, siis tõenäoliselt see ei motiveeri sind lõpuni. Ja khm…keda üldse huvitab, mida teised inimesed mõtlevad? Sinu ideaalset mina ei peaks see kindlasti huvitama!
Aga kui soovid end paremasse vormi saada parema enesetunde ja tervise eesmärgil, oma lastele eeskuju näitamiseks või selleks, et endale midagi tõestada ... siis jääd palju tõenäolisemalt ka oma plaanile kindlaks. Sel juhul on sellele eesmärgil sisemine tähendus - mitte oma arsti jaoks, mitte võõrastele rannas, vaid sinu enda jaoks!
See kehtib isegi siis, kui eesmärk on miskit jaburat, nagu näiteks 100 000 kätekõverdust aastas – selleks, et endale tõestada, et suudan midagi ette võtta ja ära teha. Selline eesmärk võib olla palju tähenduslikum, sest tähendab sinu jaoks midagi ja muudab seda, kuidas sa ennast näed.
Muuda oma eesmärk, huvitavaks – et saaksid seda kasutada inspiratsioonina, mis viib sind edasi.
3. Muuda oma eesmärk alati positiivseks.
Näiteks "Lõpetan koosolekutel teiste inimeste kritiseerimise" on küll suurepärane eesmärk, kuid see on negatiivne eesmärk. Millestki loobumine või tegemise lõpetamine on palju raskem kui uue ja positiivse väljakutse vastuvõtmine.
Lisaks tähendab sellise eesmärgi seadmine nagu "lõpetan magusasöömise", et pead pidevalt tegema valikuid kiusatuste vältimiseks - ja kuna tahtejõud on sageli piiratud ressurss (ehkki jah, on olemas viise suurema sihikindluse ja tahtejõu arendamiseks), siis miks panna end olukorda, kus on vaja pidevalt valida?
Vali alati positiivsed eesmärgid - nii töötad selle nimel, et saada millekski uueks (ja suurepäraseks), selle asemel, et vältida olemist millekski, mis sa enam ei soovi olla.
4. Pane oma eesmärk alati paika ja unusta SEE!
Ma tean: meil soovitatakse alati keskenduda oma eesmärkidele ja hoida pilk lõpptulemusel.
Ometi on just see üks suurimaid põhjuseid, miks inimesed suurtest eesmärkidest loobuvad!
Põhjuseks on suur erinevus oleviku ja tuleviku vahel ehk siis kus sa täna oled vs kus sa kunagi loodad olla. Kui täna suudad joosta vaid 500m ja eesmärk on joosta maraton, näib see erinevus nii suur ja ületamatu ning loobumine ja alla andmine tuleb kergesti. Kui tegevusi on liiga raske teostada, siis lükkad neid ka edasi. Meile lihtsalt ei meeldi teha liiga raskeid ja keerulisi asju ning oleme valmis püsima oma mugavustsoonis ning tegema vaid seda, milles oleme kindlad.
Kui vaadata kuidas seavad eesmärke edukad inimesed, siis võib näha, et eesmärgi püstitamise järel pannakse paika vahe-eesmärgid ja igapäevased väikesed asjad, mis on vaja ära teha vahe-eesmärkide püüdmiseks.
Ehk siis eesmärk ise jäetakse kõrvale ja kogu tähelepanu suunatakse selle eesmärgi saavutamiseks vajalikule protsessile.
Muidugi, eesmärk jääb endiselt paika - kuid kõige olulisemaks saab see, mida ma pean TÄNA tegema - ja kui see on saavutatud, siis tunnevad nad päeva lõpus rõõmu, edutunnet. Nad tunnevad end hästi, sest on saavutanud oma TÄNASE eesmärgi. Ja see saavutustunne annab neile kogu vajaliku motivatsiooni, et nad saaksid ka homme teha seda, mida vaja - sest edutunne, isegi väga väike, järk-järguline edu, on kõige parem motivatsioon!
Väikseid võite püüdes saad end iga päev hästi tunda, sest sa ei võrdlema oma tänast hetke vastu kauget tulevikku – ja selleks et end hästi tunda, ei pea sa ootama "unistustepäeva". Kui teed täna seda, mida plaanisid, oled juba võitja ja sammukese lähemal oma lõppeesmärgile!
Ja sellepärast ongi kõige olulisem samm ...
5. Keskendu alati igapäevasele protsessile.
Võid saavutada kõike, mida soovid, kui pühendud igapäevaselt vaid ühe väikese sammu astumisele.
Näiteks kui soovid kaalust alla võtta, anna endale lubadus treenida vaid 15 minutit päevas. Sa ei pea võtma eesmärgiks kohe treenida 2 tundi - kuid pead selle tegevuse muutma jätkusuutlikuks - tehes vaid üks väikese samm päevas.
Pikaajalise edu võti on luua protsess, mis tagab rea väikseid muutuseid.
Seda järgides teedki juba seda, mida teevad teised edukad inimesed. Kui alustad väikeste loogiliste sammudega, siis on ka sinu jaoks asjad lihtsamad. Selleks, et teha midagi lihtsat, on vaja ju vähem motivatsiooni ja tahtejõudu ja kui vastupanu on väiksem, siis kipume olema valmis rohkem tegutsema ja panustama. Mõtle, kui palju lihtsam on teha 5 kätekõverdust ja siis 10 ja siis 15 vs võtta kohe eesmärgiks teha 50 kätekõverdust, eks? Ja blogi kirjutades on lihtsam kirjutada 500 sõna kui kohe 5000 sõna. Ehk siis lihtne loogika – tasub alustada lihtsast ja väikesed igapäevasest eesmärgist ja keskenduda 500 sõna kirjutamisele. Igapäevaselt jätkates on sul lõpuks 5000 sõnaline artikkel.
PS! Nii kirjutatakse ja loetakse ka raamatuid. 10 lk kaupa saab kuu ajaga kirjutada/lugeda 300 lk raamatu!
Ehk siis…
Kuidas kirjutada raamatut ? Üks sõna korraga.
Kuidas luua blogi? Üks artikkel korraga.
Kuidas maailmas ringi rännata? Üks riik/koht korraga.
Seega, kui sul on edu saavutamiseks vaja täita suuri unistusi, siis alusta väikestest!
Võid valida eeskujuks kellegi, kes on saavutanud midagi, mida sina soovid saavutada. Lihtsalt kõvasti tööd tehes ja seda iga päev korrates, ei tähenda veel seda, et saate ka päriselt paremaks. Targalt on vaja teha! Rekonstrueeri oma eeskuju tegevusprotsess ja siis järgi seda. Otseloomulikult protsessi käigus võid teha väikseid parandusi, kui õpid, mis sulle kõige paremini sobib - kuid alusta nendest tegevustest, mis on tõestatud!
Toon siia ka boonusena mõned punktid, mille järgimine aitab samuti elada tähendusrikast elu:
6. Tee teistele rõõmu
Meie tõelise eksistentsi märgiks on võime muuta teiste inimeste elu paremaks ja lihtsamaks.
Püüa luua väärtust teiste inimeste ellu, teha teisi inimesi õnnelikuks ja usu mind, siis oled ka ise õnnelik. Üks tihtipeale murranguline etapp inimese elus - keskeakriis - koosneb peamiselt kahetsustest ning üks võimalus seda kahetsust leevendada on leida viis muuta paremaks teiste inimeste elu.
Tee midagi head teiste jaoks, näiteks kasvõi läbi vabatahtliku töö. Lõppkokkuvõttes pole asi mitte selles, mida sa omad, vaid selles, kui palju elusid sa puudutasid.
7. Lõpeta teesklemine
Kellegi jäljendamine on justkui enesetapp.
Kui teeskleme, et oleme keegi, kes me ei ole - veedame nii palju aega eneseks mitteolemisena ja seetõttu me ei ela ka oma elu! Just sina oled see inimene, keda sa tunned hästi ja keda sa saad igapäev järjest rohkem tundma õppida. Kui sa aga veedad oma aega kellegi teise elu elades, oled lõpuks vaid kellegi koopia, selle asemel, et olla parim versioon iseendast!
Maailma kõige inspireerivamad inimesed on autentsed, nad on iseendale truud – ja tead - kui ka sina oled enda vastu aus, siis on su elus ka kergus ja rahu.
Siis tulevad su ellu ka sinule sarnased inimesed ja see aitab sul elada palju täisväärtuslikumat elu.
8. Kuula rohkem
Kindlasti on meil kõigil palju öelda, kuid proovi ka kuulata. Kuula päriselt oma abikaasat, kuula mida su lapsed lapsi räägivad ja kuula oma sõpru, selle asemel et ise kogu aeg rääkida. Kuula ka arstide ja vanemate, pereliikmete ja heasoovijate nõuandeid – äkki kuuled miskit väärtuslikku.
9. Ära karda ebaõnnestumisi
Julge elada! Ära karda läbikukkumist ja võtta riske. Surmavoodil on enamik inimesi alati kahetsenud, et ei julgenud riskida, hirm hoidis neid tagasi ja elu jäi elamata! Riski ja tee seda, mida tahad ning järgi oma unistusi!
"Ärge kartke ebaõnnestumisi. Kuritegu pole mitte läbikukkumine, vaid liiga madalad eesmärgid. Suurepärased katsed on hiilgavad isegi ebaõnnestumise korral!"
- Bruce Lee
10. Ära oota!
Ära oota õiget aega ja paremat hetke! Kui sul on mõni unistus, siis püüa seda. Kui on keegi, kes sulle meeldib, anna talle sellest teada! Ära oota leppimise hetke vaid tee seda kohe – ära raiska aega!
Sina vastutad oma elu eest ise ja kellegi teise elus oled alati teisel kohal! Ole oma elu juht ja võta initsiatiivi ning vastutus ise oma eluga midagi ette võtta!
Lõppude-lõpuks – keegi pole öelnud, et eesmärkide saavutamise protsess ja teekond peaks olema lihtne. Läbid selle jooksul palju tõuse ja mõõnu, pead seisma silmitsi paljude muhkude ja teetõketega aga ainult siis, kui õpid neid takistusi ületama, avastad oma tegelikud võimed ja jõu ning saavutad ka oma eesmärgid.
Nüüd, kui tead, miks pead unistama suurelt ja alustama väikestest sammudest, tuletan meelde veel ühe „VÄIKESE“ asja, mida pead tegema :) – sa pead TEGUTSEMA kohe.
Pole kasu suurelt unistamisest ja teada, kui oluline on alustada väikesest igapäevastest tegevustest, kuid sa ei tegutse! Suurim erinevus edu ja ebaedu vahel on täide viimine.
Liiga paljud inimesed räägivad ainult oma unistustest, nad ei tegutse. Edukad inimesed aga tegutsevad ja viivad oma unistused ellu.
Jätka proovimist seni, kuni jõuad eesmärgile.
Kui sa teekonna alguses ebaõnnestud, siis ei tähenda see seda, et tulevikus feilid uuesti.
Seni, kuni sa pole leppinud ebaõnnestumisega ja pole loobunud oma eesmärkidest, ei saa sa ka läbi kukkuda – senikaua oled teekonnal.
Võta omaks mõtteviis ja iga muuda ära oma „mündi“ küljed –
mitte „võidan vs kaotan“ vaid „võidan vs õpin“.
Ehk siis ära lase oma ebaõnnestumisel määratleda, kes sa olete. Isegi kui hetkel tundub, et oled praegu raskes olukorras ja tulevik tundub sünge. Ära kaota lootust vaid lihtsalt pane edasi! See, kus sa hetkel oled, on just hetkeseis ja sul on võimalik arenenda ning muutuda!
Niikaua kui hoiad oma kirge elus ja säilitad lootuse - leiad ka võimalusi muutuda paremaks, leiad viise ja lahendusi ning saavutad elus selle, mida soovid.
Nüüd on SINU kord tegutseda. Tee seda, mida pead tegema ja tee oma unistused reaalsuseks!
xxx
Jana
___
Viidatud allikad:
(1) The temporal pattern to the experience of regret. By Gilovich, Thomas, Medvec, Victoria Husted. Journal of Personality and Social Psychology, Vol 67(3), Sep 1994, 357-365)
(2) Davidai, S., & Gilovich, T. (2018). The ideal road not taken: The self-discrepancies involved in people’s most enduring regrets. Emotion, 18(3), 439–452. https://doi.org/10.1037/emo0000326
Lisa kommentaar