Vaata kalorite lugemisest kaugemale
Kui alustasin aastaid tagasi inimeste nõustamisega, siis sai see ennekõike alguse toetades võitlust „sisemiste deemonitega“. See tunne on kirjeldamatu, kui näed ja tunned, et suudad mõjutada kellegi eluteed ja äratada enesearmastus ning usk iseendasse. Tihtipeale arvavad ebakindlad ja sisemiselt
katkised inimesed, et ette tuleb võtta kaalulangetus – siis laheneb ka kõik muu iseenesest. Fotod edulugudest haaravad meie silma ju kõikjal. Olgem ausad, elame ühiskonnas, kus kaalulangus näitab justkui edukust ja tugevust. Tegelikkuses võib aga näha, et kui tegeleda ainult kaalulangetamisega, vaatamata eesriide taha ja enese sisse, siis peale „projekti“ või koostöö lõppemist ei suudeta saavutatud kaalu hoida.
Iga kaaluga seotud mure taga on tihtipeale mingi veel suurem psühholoogiline teema või isegi mitu. Arvan, et see on ka põhjus miks enamus dieete ja toitumiskavasid pikas plaanis ei toimi. See on ju teada, et kehakaalu saab langetada vaid kaloridefitsiidis. Ehk siis toitumine ja kaalulangetus - see on ju imelihtne - „Laadige aga alla rakendus MyFitnessPal ja jälgige oma kaloreid”.
Väga paljude Instagrami fitnessi-entusiastide puhul tundub, see olevat lahendus igale probleemile:
• Ei suuda oma isusid kontrollida? Lugege kaloreid.
• Pole motivatsiooni treenimiseks? Lugege kaloreid.
• Üritate nädalavahetustel oma kaloritest kinni pidada? Lugege kaloreid rohkem!
See aga ei saa lihtsalt olla jätkusuutlik ja elukestev strateegia! Jah, defitsiit on vajalik, aga me ei ole robotid ja ka kõige tublimatel tuleb ühel hetkel piir ette. Kas tundub tuttav - jälgisid mõnda aega oma kaloraazi, kõik justkui sujus…aga siis jõudsid kätte pühad, sõbra sünnipäev, kutsuti sind pulma või lihtsalt sõpradega välja - sel hetkel on see toidu kaalumine ja kalorite lugemine justkui lisastressor – ebamugavus ja sa lõpetasid. Sealt edasi oli sul tunne, et rong juba läinud ja uuesti alustada polnudki enam nii lihtne.
Ma ei alaväärista kalorite lugemise ja toidu kaalulisest saadava õppetunni väärtust! Üldse mitte! Juba paar nädalat võivad olla väga harivad ja silmi avavad. Saad päriselt ka aru, mida sa tegelikult sööd ja aitab panna asjad perspektiivi. See annab justkui abirattad sel uuel harjumuste muutmise teel.
Mind aga huvitab hoopis see, et kuidas aidata inimesi nii, et nad tuleks toime ka ilma abiratasteta.
Seetõttu eelistan mina läheneda ka erinevatele kaaluteemadele hoopis teiselt poolt – muuta kehakoostist läbi selle, kuidas sa mõtled, missugused on su tunded ja suhe toiduga.
Enamus inimesi eelistabki keskenduda ainult pealispinnale – toitumise jälgimisele. See on ohutu viis, sest siis ei pea läbima ebamugavat protsessi mõistmaks, mis on need vaimsed takistused ja „teemad“ mis tegelikult põhjustavad kaalutõusu või –langust.
Kui mõtlen kõikidele nendele kommentaaridele, kus väidetakse mulle, et kui tahan ikkagi kaalu langetama, siis peaksin loobuma jäätisest ja kaneelirullidest – njah…see tundub olevat loomulik reaktsioon, sest nii palju ju räägitakse kõikidest nendest põhjustest, miks seda ei tohi teha.
Meile on ette öeldud nii palju reegleid, mida pead täitma selleks, et saavutada kaalulangus – pole siis ime, et paljud küll ütlevad, et soovivad kaalu langetada aga kõikide ettekirjutuste järgimine tundub neile lihtsalt täieliku utoopiana ja nii ongi see unistus nende jaoks justkui kauge fantaasia, mida nad ei suuda kunagi saavutada. Ja enamasti ongi neil õigus, sest nad ainult unistavad ja ei tee reaalseid samme. Nad ütlevad endale, et „minu puhul ei toimi ükski dieet“ ning mõtlevad endale külge erinevaid talumatusi ja haiguseid.
Edu saavutavad aga need, kes otsustavad vaadata kalorite lugemisest kaugemale. Vaadata enda sisse ja õppida vaimseid oskuseid. Vaid nii harutad lahti seosed emotsionaalse söömise ja tunnete vahel. Vaid nii suudad kaalu kaotada ka reisil olles ja päriselt ka ELU nautides.
Lõpeta vabanduste väljamõtlemine, miks miski sinu jaoks ei toimi. Sõnasta see ümber: „Ma saan aru, et rasvakaotus võib olla keeruline ning nõuab kannatlikkust ja rasket tööd, kuid olen pühendunud oma suhte muutmisele toidu ja trenniga. Miski ei peata mind!"
Tõeline edu on väikeste sammude jada, mitte kogu elu kestev draama. Igaüks neist võib tunduda väike - nii väike, et sellest on isegi lihtne mööda vaadata - kuid kui need kõik kokku liita, võivad nad teie elu ja õnne täielikult muuta.
Nüüd on vaja lihtsalt otsus langetada. Me kõik ütleme, et tahame kaalust alla võtta ... tahame inimesi aidata ... tahame elada elu, kus saaksime nautida puhkust ja seltskondlikke kogunemisi. Igaüks meist võib seda öelda. Aga mida see ütlemine sulle annab, mida sa sellega ette võtad?
Ütle JAH, oma elu muutmiseks.
Või siis... oota… 1. jaanuar on kindlasti parem aeg alustamiseks :P.
Kui sa ei taha kohe sügavate kihtide kallale minna, siis proovi alustada kasvõi sellest, et märkad oma suhet toiduga ja mis rolli toit mängib sinu elus. Seeläbi saad õppida kuidas kasutada oma söömise ja kehakaalu juhtimiseks positiivset mõtlemist ja erinevaid strateegiaid käitumisega toimetulekuks.
Alustamiseks on siin mõned näpunäited:
Näpunäiteid tervislikuks toitumiseks
• Ära jäta söögikordi vahele.
• Planeeri toidud ja vahepalad ette
• Jälgi oma söömisharjumusi. (Vt allpool "toidupäevikut".)
• Piira öist söömist.
• Joo palju vett.
• Isude tekkimisel viivita / hajuta tähelepanu / tee midagi muud.
• Igavuse korral mine söömise asemel trenni või jalutama.
• Ole söömise ajal selles hetkes. Ära sööge telerit vaadates, tööd tehes, sõites ega „käigu pealt“
• Söö ainult teatud tingimustes (köögilaua taga :)).
• Jälgi portsjonite suurust.
• Luba endal süüa erinevaid toite, keelamata endale konkreetselt midagi.
• Tunnusta end, kui oled olnud tubli!
• Otsi tugiisik, kes aitaks teil püsida motiveeritud ja vastutustundlik.
• Ole enda vastu õrn! Püüa end mitte materdada, kui libastud või eksid.
• Mõelge tervislikust toitumisest kui elustiili muutusest.
• Kasuta kaalu teadlikult. Kaalu ennast mitte rohkem kui üks kord nädalas.
• Osta ka koju vaid neid toiduaineid, mis toetavad sinu eesmärke.
Toidupäevik - toidupäevik on justkui tööriist, kuhu saad üksikasjalikult kirja panna:
• Mis toitu sa sööd.
• Millal sööd.
• Kuidas sa ennast tunned, kui sööd.
• Mida sa teed söömise ajal (kui ikkagi teed miskit :)).
Päevik aitab paremini mõista, mida sa sööd ja miks sa seda sööd. Samuti võib see aidata arstil, terapeudil, dietoloogil või toitumisnõustajal sinuga koostööd teha, et analüüsida, mis võiks olla vajalikud muudatused edukaks kehakaalu juhtimiseks.
Paremaid toiduvalikuid tehes suudad ehk kontrollida ka alateadlikku söömiskäitumist ja kehakaalu tõusu. See, mida me sööme, mõjutab ka palju meie enesetunnet. Toit peaks andma meile hea enesetunde. See maitseb suurepäraselt ja toidab meie keha. Kui sööd liiga vähe või liiga palju, võib see samamoodi mõjutada sinu tervist ja elukvaliteeti. See võib põhjustada ka negatiivseid tundeid toidu suhtes. Mõistlik on võtta eesmärgiks, et toit pakuks meile ikka häid kogemusi – sisemist rahu, kõrget energiataset, erksust ja palju muud positiivset :).
Kui aga soovid vaadata sügavamale, siis hakka lahti harutama - mis takistab sul õigeid otsuseid vastu võtmast või mis põhjustab sinu võitlust kaaluga? Lahenduse leidmiseks peame vahel kaevuma päris sügavale.
Määravad tegurid võivad olla peidetud väga erinevatesse eluvaldkondadesse. Pole haruldane, et mina küsin oma kliendilt, et milline oli tema suhe vanematega lapsepõlves. Kuidas see on täiskasvanuna? Kas vanemad on veel elus? Aga suhted õdede-vendadega? Kuidas on suhe partneri ja lastega? Kuidas on majanduslik seis? Kas sulle meeldib su töö? Kas sulle meeldib, kus elad? Kõik need võimalikku stressi pakkuvad teemad on sageli seotud toiduga seotud probleemidega.
Ebatervislikud toitumisharjumused avalduvad mitmel kujul, sealhulgas ülesöömine, binge’mine, emotsionaalne söömine, stressisöömine, söömine igavuse peletamiseks ja toidusõltuvus.
Toidusõltuvus on veel levinud probleem ja see hõlmab sageli toidus sisalduvaid tugevaid aineid nagu suhkur, šokolaad ja kofeiin. Erinevus alkoholi- ja narkosõltuvusest teeb ta tõsisemaks, sest me ei vaja elamiseks narkootikume ja alkoholi – küll on meil aga vaja toitu elamiseks.
Ebatervislikest toitumisharjumustest pole aga võimatu lahti saada, eriti kui saad aru mis on see MIKS.
Ja sel ei ole mingit seost tahtejõuga!
Pigem tulenevad kõik söömisega seotud teemad meie tunnetest ja meeleheitlikust soovist nende eest põgeneda või neid toidu alla matta.
Mõnusat enesesse vaatamist :)
xxx
Jana
Lisa kommentaar