Miks ei ole rasvapõletusdieedid jätkusuutlikud ja ei anna pikaaegset tulemust?

Tänasel sotsiaalmeedia ajastul kuuleme tihti väljakutseid/challenge'id - "Saavuta oma unistuste keha vaid X nädalaga!"

Lisatud on pildid suurepärastest muutustest ja tunned, kuidas tahaks ka enda puhul näha sellist tulemust. Just enne olulisi sündmusi tundub väga ahvatlev mõte maagilisest programmist, mis juba kuu või kahega annab kätte unistuse, sest peas räägib hääleke, mis kinnitab - vähemalt selle lühikese aja jooksul jaksan ma ju pingutada!

Ja tõesti - esimesed muutused võivadki olla väga suured, eriti kui enne ei ole üldse liigutud ja ülekaalu on ka palju. 

Aga kas teadvustatakse ka selle muutuse tegelike tagamaid?


Kuidas need kavad siis töötavad?

Alustad entusiastlikult kavaga, motivatsioon on laes, teed iga päev korralikult pikki kõnni- või jooksuringe ja sööd vähe. Kui kaal langeb ja riided jäävad suuremaks, siis saad sellest veel omakorda innustust - kõht on küll tühi aga soov näha kiiret tulemust on tugevam ja oled valmis pingutama. Sa näed, et su keha muutub ja sul on õigus, muutubki - keha muudab oma koostist.

Kui on aeg kokkuvõtteks, siis kindlasti rõõmustad - pingutasid ja kaal langes. Kuid samas võib tulemus olla ka pettumust valmistav, kaal ju langes ja võiks pakkuda rõõmu aga peegelpilt ei ole päris see mida ootasid. Tulemus ei paku rahuldust, sest suures osas kaotasid kaalu lihaste arvelt - ehk siis kehakoostis muutus ning lisaks rasvkoele kaotasid palju väärtuslikumat lihaskude. Keha aga ei tea, et tegemist on lühikese projektiga vaid saab hoopis signaali, et energiat tuleb vähe sisse, energiakulu tõusis ja tulevik on teadmata aga elus on vaja püsida, siis hakkab keha optimeerima energiakasutust. Tehes kiired kalkulatsioonid, jõuab õigepea kokkuhoiu kohtadeni - lihaskude ja rasvkude. Juba on teada, et kanda on vaja vaid oma (vähenevat) keharaskust ning selleks ei ole vaja just väga palju energiat kulutavaid lihaseid, siis saab lihastest loobudes energiat kokku hoida. Lihaseid lagundades saab keha ka lisaenergiat - aminohappeid ja ei pea minema väärtusliku rasvkoe kallale, sest pole ju teada, kaua see olukord kestab. Väärtusliku energiapanga, rasvkoe, kallale minnakse alles äärmisel vajadusel, sest selle säilitamine ei vaja lisakütust.

Mis saab edasi?

Oled teinud tubli pingutuse, kuid kuna tegemist ei ole elustiili muudatusega vaid projektiga, siis naased õigepea tavapärase, võib-olla veidikene tervislikuma, elustiili juurde. Keha on aga olukorras, kus enne väljakutse alustamist oli sinu kehakaal küll suurem, kuid samuti oli keha energiavajadus kõrgem, osaliselt lihaste ülevalpidamiseks. Seetõttu on sinu päevane baasenergiavajadus nüüd palju madalam. Sina tarbid aga rohkem energiat ja mõned treeningud asendad meelelahutusega - see on elu :).

Sinu keha aga ei tea, et tegemist oli vaid projektiga ja igaks juhuks jätkab oma ellujäämise programmiga ning salvestab üleliigse energia rasvkoesse.

…ja siis alustad uue väljakutsega…aga juba kehvemalt positsioonilt…nõiaring…

 

 

Aga mis annaks parema tulemuse?

See ei ole müüt - efektiivseks rasva põletamiseks kasutatakse tihtipeale kardiovaskulaarset treeningut - pikad jooksu- või kõnniringid, jalgrattasõit või mõni muu analoog. Loogika on õige, eriti kui teha neid "rasvapõletustsoonis". Samuti on oluline jälgida toitumist, et kehal oleks optimaalne kogus kvaliteetset ehitusmaterjali.

Selleks, et olla terve ja elujõuline vajad sa aga lihaseid. Vanuse tõustes hakkaab aga lihasmass ja jõud kahanema (tekivad kehakoostise muutused – kehamass väheneb ja rasvamass suureneb) ja juba seetõttu tuleks ennetavalt pöörata tähelepanu piisavale lihaskoormusele.

Lihased on eluskude ja pidevalt kalorinäljas ning keha vajab nende elus hoidmiseks toitaineid - ehk siis lihased kulutavad igal hetkel energiat. Rasvkoe kohta saame aga tinglikult öelda, et rasvkude ei ole eluskude - vaid justkui energiapank, mida saab kasutada energia üle- ja puudujääkide tekkimisel.

Lihasmass areneb aga vaid üle koormamisel. Keha saab tõuke lihasarenguks siis, kui ta tunneb, et olemasolevast lihasjõust ei piisa. Lihtsalt öeldes, keha hoiab lihasmassi alati optimaalse, sest lihasmassi ülevalpidamine on energiakulukas. Kui ikka kolm-neli korda nädalas anda signaal, et "nope, olemasolevast lihasmassist ei piisa, et liigutada raskust x", siis keha tuleb arenguga kaasa ja tõstab lihasvõimekust. Toimub lihasareng ja sellega kaasneb ka ühtlasi ainevahetuse tõus, sest lihased vajavad rohkem toitaineid.

Ja nagu juba juttu oli, siis tagurpidi loogika on vastupidine - kui lihaseid kasutatakse vaid rutiinse ja tuima liigutuse sooritamiseks ja ei ole vajadust pidevalt toime tulla lisaraskustega, siis väheneb ka lihasmass, sest kehal pole mõistlik seda üleval pidada. Kui nüüd lisada siia juurde veel ka kalorivaene toitumine, siis keha optimeerib veel omakorda energiakasutust ning võtab puuduvat energiat lihastest - mida vähem lihaseid, seda väiksem energiavajadus ja suurem tõenäosus ellu jääda. Paraku ei tasu unustada - ka meie keha mootoriks on lihas. Umbes rusika suurune süda on tugevaim lihas kehas, mis lööb keskmiselt 100 000 korda päevas - ning optimeerimise käigus saab kahjustatud ka südamelihas. Seetõttu on väga oluline anda kehale piisavalt toitaineid, koormust ja puhkust. Sest just puhkuse ajal, toitaineid kasutades, taastub keha koormusest.

Naistel ei tasu karta lihastreeningut - väga harva treenivad naised samade raskustega kui mehed - kui juurde lisada veel hormonaalsed erinevused ja palju muud, siis ei ole ka kartused, saavutada liigset lihasmassi ja maskuliinset figuuri, mitte kuidagi füsioloogiliselt õigustatud.

Kõik meie igapäevased tegevused nõuavad lihasjõudu ja see üks peamine kehaline võime, mis loob aluse teistele olulistele kehalistele võimetele nagu koordinatsioon, kiirus, painduvus ja palju muud.

Lihasmass annab elujõudu, tõstab ainevahetust, aitab hoida hormonaalset tasakaalu, vormib kehakuju ja raamib meie luustikku.

Seega, kui sulle meeldib süüa, soovid naiselikku liivakellafiguuri ja enesekindlust, siis leia tee lisaraskustega treeningusse. Hoides keha aktiivsena püsib ka vaim noor ja vitaalne.

Ja pea meeles - kaalukaotus ei pruugi võrduda rasvakaotusega ;)

xxx
Jana

Eelmine
Minu esimene...
Järgmine
Elamine pidevas süütundes…

Lisa kommentaar

Email again: