Emotsioonide jõust ja muutuste rakendamisest

Olen oma blogis palju kirjutanud sellest kuidas uurida oma uskumusi, hoiakuid ja väärtushinnanguid, et neid endale selgelt teadvustada; miks jälgida oma sõnakasutust ja selle mõju oma igapäevaelus; kuidas hakata ise oma elu eest täielikult vastutama, kirjutada ümber lugusid oma peas ja kujundada ise oma saatust, et see oleks tõesti selline, nagu sa soovid.
Paraku aga näen, et inimestel on peal nii palju pidureid, mis tulenevad puhtalt nende emotsioonidest. Emotsioonides ei ole mitte midagi halba! Vastupidi - nad on väga heaks kütuseks.
“It is not about managing your emotions,
 it is about managing your reactions to your emotions”
 /Yung Pueblo
Ehk siis...asja tuum ei ole mitte meie emotsioonide kontrollimisel või haldamisel...aga hoopis selles, kuidas kontrollida meie reaktsioone oma emotsioonidele.
Kui võimendad neid ja lubad neil kõik üle võtta või surud oma emotsioonid maha ja püüad neid oma elust välja visata, siis raiskad üht kõige hinnalisemat ressurssi.

Kui tahad, et sul läheks tõesti hästi, siis pead emotsioonid enda jaoks tööle panema.
Nii nagu ei ole mõtet nende eest ära joosta või välja lülitada, ei ole ka mõistlik neid tähtsusetuks pidada ega petta end selles suhtes, mida need sulle tähendavad. Samuti ei saa sa lasta ka neil lihtsalt oma elu juhtida. Emotsioonid - isegi need, mis tunduvad algul olevat valusad - on tegelikult nagu sisemine kompass, mis näitab sulle, mida peaksid tegema oma eesmärgile jõudmiseks.

Ütled, et sina ei saa oma emotsioone kontrollida...aga mõtle hetkeks, kui levinud on manipuleerimine laste emotsioonidega - kuidas näiteks põlve ära löönud lapse tähelepanu suunamisega muudame tema tuju ja emotsiooni. See oskus ei ole meis kuhugi kadunud - kui pöörame tähelepanufookuse mujale, nii et ka füsioloogilised reaktsioonid muutuvad - siis me võime hetkega lõpetada nutmise ja hakata naerma.

Sa võid lõputult analüüsida ja tuhnida minevikus, et leida põhjuseid mis selgitaksid sulle su praeguseid raskusi. Ja kui sa pidevalt otsid põhjusi, mis ja miks on minevikus juhtunud, et oled täna ummikus, siis võid olla enam kui kindel, et aju annab sulle tõendeid selle kohta, mida küsisid ning loob vastava negatiivse emotsiooni. Kuidas aga tundub, kui ütleksid, endale igapäev - eile ei võrdu tänasega ja kui palju parem oleks omandada universaalne uskumus, et “su minevik ei võrdu su tulevikuga“!

Anthony Robbins võtab selle väga hästi kokku:
“Kui sa reageerid oma emotsioonidele pelgalt vaid vältimise mustrit järgides, siis läheb sul kaduma hindamatu sõnum, mis neil on sulle pakkuda. Kui sa lased endiselt nendel sõnumitel kaotsi minna ega hakka emotsioone juhtima kohe, kui need ilmuvad, saavad neist suured kriisid. Kõik su emotsioonid on tähtsad ja hindamatud õigetes annustes, õiges ajastuses ja kontekstis.”

Proovi leida peidetud positiivset tähendust neis asjades, mis varem tekitasid negatiivseid emotsioone. Või kui sul on mingi emotsioon ning sa püüad teeselda, et seda pole - siis tekitab see ainult rohkem valu juurde ja see ei tee see asja kuidagi paremaks. Proovi mõista, et ka valusad emotsioonid teenivad positiivset eesmärki, ja see on osa õppimisest ja arenemisest. Ja tegelikult see on midagi veel paremat - Anthony Robbins on ka öelnud, et
“Change happens when the pain of staying the same is greater than the pain of change”

Mis lahtiseletatult võiks tähendada, et muutus toimub siis, kui hetkeolukorra valu ja mitte-muutumise valu ületavad muutumisest tuleneva ebamugavustunde. Selleks, et sa ise suudaks oma muutuseid hinnata, tunda uhkust ja heameelt, peaks nad püsima pikemat aega - sest vastasel korral saad hoopis negatiivse kogemuse ja tunned pettumust. Tegelikult tahavad ju paljud inimesed midagi muuta aga nad ei taha tunda läbikukkumist, nad kardavad alustada, sest alateadlikult nad usuvad, et muutused on vaid ajutised. Levinuim näide - “dieeditajad” - entusiasm ja soov on suur...ent siis loobuvad, eelkõige seetõttu, et tekib alateadlik hirm - ma võin ju dieedi välja kannatada, paljust loobuda...aga nii kui nii tulevad need kilod tagasi ja kogu see pingutus toob vaid lühiajalist kasu.

Muutuste elluviimise valust ja etappidest olen varem ka kirjutanud ("Kuidas saada eesmärgisaavutajaks") aga oma raamatus Awaken The Giant Within tutvustab Robbins kolme nutikat sammu, kuidas liikuda oma elus püsivate muutuste suunas.

Ehkki need tunduvad liiga lihtsad, et toimida - on need oskuslikult kasutades äärmiselt võimsad.

Esita endale kõrgemaid nõudmisi

Kui sa siiralt tahad midagi muuta, tuleb sul kõigepealt esitada endale kõrgemaid nõudmisi. Kirjuta üles kõik need asjad, millega sa ei kavatse enam leppida, mida sa enam ei aktsepteeri ning kõik need, mille poole sa püüdled. Mõtle, pane kirja ja otsusta!

Muuda oma piiravaid uskumusi

See on teema millest olen ka pikemalt kirjutanud ("Enesesabotaažist"). Kui sead endale kõrgemad nõudmised, aga tegelikult ei usu, et võiksid eesmärgi saavutada, siis saboteerid ennast. Sa isegi ei proovi...sul jääb puudu kindlusest, mis võimaldab sul ilmutada oma sügavaimat võimet - see on sinus olemas isegi praegu, seda lugedes. Meie uskumused on nagu käsud, mida ei seata kunagi kahtluse alla, need ütlevad meile, kuidas asjad käivad, mis on võimalik ja mis võimatu, mida me suudame ja mida mitte. Need kujundavad kõiki meie tegusid, mõtteid ja tundeid. Seetõttu on uskumuste muutmine kesksel kohal, kui soovime oma elus midagi püsivalt muuta. Me peame olema kindlad ja uskuma ise ka, et suudame täita neid kõrgemaid nõudmisi, enne kui seda tegelikult teeme. Kui sa ei hakka valitsema oma uskumussüsteemi, võid esitada endale kõrgemaid nõudmisi nii palju kui tahad, aga ei suuda neid täita.

Muuda oma strateegiat

Tulemuste saavutamiseks on sul vaja plaani ja parimaid strateegiaid. Kui sa suudad endale seada kõrgemaid nõudmisi ja usud endasse, siis kindlasti suudad välja mõelda ka strateegiad. Sa lihtsalt leiad võimalused. Peaaegu iga asja puhul on parimaks strateegiaks leida eeskuju, keegi, kes juba on saavutanud neid tulemusi, milleni sa jõuda tahad, ja seejärel ammutada temalt teadmisi. Õpi sellest, mida ta teeb, mis on tema põhiuskumused, kuidas ta mõtleb. See annab sulle efektiivsuse ning hoiab ka tohutult aega kokku, sest sa ei pea ise jalgratast leiutama. Aga ära võta midagi üks-ühele - mine samm edasi ja tee see info enda omaks - õpi tundma iseennast, kohanda õpitu enda järgi ja nii muutub see tarkus veel väärtuslikumaks.

Lisan siia neljanda - Tegutse!

Paljud inimesed teavad, mida teha, ent vähesed inimesed tegelikult teevad seda, mida teavad. Teadmisest ei piisa! Sa pead hakkama tegutsema!

Miks aga vähesed inimesed saavutavad seda, mida nad tõesti tahavad?

Üheks põhjuseks on keskendumise puudumine. Enamus meist sumpab läbi elu, pidades tähtsaks tähtsusetuid asju. Kui mul on eesmärgiks näidata laval parimat füüsist - siis see tähendab, et suurem osa minu tegevustest peavad toetama kehaehitamist (bodybuilding). Siis ei lähe mulle korda mida arvavad “teised” - kui olen rannas off-season’i vormis, kui palun restoranis valmistada eine etteantud koostisainetest või kui sooritan traditsioonilist harjutust eriskummaliselt - sest see toetab minu eesmärki.

Tony on sõnastanud ka elu ühe suurema õppetunni - aru saada, mis paneb meid tegema seda, mida me teeme. Mis kujundab inimese käitumist? Vastustel sellele küsimusele on suur tähtsus oma saatuse kujundamisel.

Tuletan siinkohal meelde juba eelnevalt väljatoodud näite põhjal - meis kõigis on olemas vägi, millega muuta mida tahes - absoluutselt kõike oma elus ja korrapealt!

Kui tunned, et oled kokkujooksnud, siis võib olla, et jalad viib alt puudujääk või tasakaalu puudumine ja teadvustamata puudustunne ühes või mitmes ressursiallikas. Meil kasutada viis erinevat ressurssi - emotsioonid, füüsis, suhted, aeg ja raha! Kui mõni lonkab, siis võib olla, et lonkama hakkavad ka teised. Seetõttu võiksid proovida liikuda selles suunas, et teadlikult valitseda neid resursse.

Emotsioonide valitsemine

Kui see ära õppida, siis jõuad kergesti teise nelja valdamiseni! Mõtle sellele. Miks sa tahad kaalus alla võtta? Kas lihtsalt seetõttu, et su kehas oleks vähem rasva? Või seetõttu, et sul on parem enesetunne, kui oled vabastanud end üleliigsetest kilodest, oled energilisem ja vitaalsem ning teiste silmis võluvam ning sinust kiirgab enesekindlust ja enesest lugupidamist? Tegelikult teeme me kõike selleks, et muuta oma enesetunnet – ent enamikul meist pole teadmisi, kuidas teha seda kiiresti ja tõhusalt, või on neid vähe. Hämmastavalt sageli kasutame intelligentsi selleks, et sattuda ebavajalikesse emotsionaalsetesse seisunditesse, unustades oma sisemiste annete paljususe, mis on igaühel olemas. Liiga paljud inimesed on sündmuste meelevallas, mille üle meil pole kontrolli, ega suuda oma emotsioone juhtida – ehkki neid me suudame ju valitseda – ja loodavad selle asemel lühiajalistele kiiretele parandustele.

Füüsise valitsemine

Kas sellest on kasu, kui omandad kõik, millest oled unistanud, aga sul pole füüsilist tervist selle nautimiseks? Kas tahad hommikuti üles tõustes tunda end energilisena, jõulisena, valmis uueks päevaks? Või soovid ärgata, olles sama väsinud kui õhtul, sul valutab kuskilt ja sa ei tahaks üldse päevaga pihta hakata? Tsiteerides 17. sajandi arsti Thomas Moffettit, me kõik „kaevame endale hammastega hauda“, nuumates oma keha kõrge rasvasisalduse ja toiteväärtuseta toitudega, mürgitame end sigarettide, alkoholi ja ravimitega ning istume passiivselt teleri ees. Füüsilise meisterlikkuse õppetund aitab sul saavutada hea tervise, nii et sa mitte ainult ei näe hea välja, vaid ka tunned end hästi ja tead, et valitsed oma elu ning su keha kiirgab vitaalsust ja võimaldab sul oma eesmärkidele jõuda.

Suhete valitsemine

Peale emotsioonide ja füüsilise tervise meisterliku valitsemise pole midagi tähtsamat kui oma suhete meisterlik valitsemine – romantiliste, perekondlike, ärisuhete, seltskondlike suhete valitsemine. Pealegi, kes tahaks õppida, areneda ning saada edukaks ja õnnelikuks üksi? Saavutades meisterlikkuse, õpid, kuidas inimestega suhelda kõige sügavamal tasandil ja kogeda seda, mida me kõik tahame kogeda: tajuda oma panust ja teada, et oleme muutnud teiste inimeste elu. Ma olen aru saanud, et kõige suurem ressurss on suhted, sest need avavad uksed kõigile teistele mulle vajalikele ressurssidele.

Aja valitsemine

Meistritööd võtavad aega. Ent kui paljud meist teavad, kuidas aega kasutada? Ma ei räägi tavalisest ajakasutusest, vaid sellest, kuidas võtta aeg ja seda muuta, manipuleerida sellega nii, et ajast saab su liitlane, mitte vaenlane. Õpi ära kuidas lühiajalist perspektiivi silmas pidades antud hinnangud võivad pikaajalises perspektiivis kaasa tuua valu.
Kui suudad valitseda aega, siis mõistad, et suurem osa inimesi ülehindab seda, mida nad võivad aastaga saavutada – ja alahindab seda, mida nad võivad saavutada aastakümnega!

Finantside valitsemine

Selleks ajaks kui enamik inimesi saab kuuekümne viie aastaseks, on nad kas täiesti rahatud – või surnud! Vaevalt et enamik inimesi seda kuldsele pensionieale mõeldes ette kujutab. Ent ilma kindla veendumuseta, et väärid rahalist heaolu, mida toetab toimiv mänguplaan – kuidas sa saaksid oma hinnatava stsenaariumi tegelikkuseks muuta? Eenamikul on rahalisi raskusi ja me kujutame ette, et vabaneme surutisest, kui meil oleks rohkem raha. See on suur kultuuriline illusioon – mida rohkem raha sul on, seda suuremat surutist sa tõenäoliselt tunned. Küsimus on mitte rikkuse poole püüdlemises, vaid oma uskumuste ja hoiakute muutmises nii, et peaksid raha panustamise vahendiks, mitte õnne lõpp-punktiks ja olemuseks.

Kuidas tundub, kas kõik eelnev tundub liiga keeruline ja võtaks liialt kaua aega?
Hmmm...kas kiired lahendused tunduvad toimivat paremini?
Vist mitte :) - ja kuhu on sul kiiret?
Anna endale aega ja võta seda kõike põneva mänguna.

Ehkki eneseanalüüs ja eneseareng tunduvad tõsised ja olulised teemad, et tasu seda võtta surmtõsiselt - mugavustsoonist väljumine annab sulle ka võimaluse tunda end elavana - ja püüelda omas tempos ja iseenda plaani järgi isikliku õnnetunde suunas.

xxx
Jana

Eelmine
Trennis muusikaga või muusikata?
Järgmine
Shindo hoiab noorena...

Lisa kommentaar

Email again: